čo sú Flavonoidy
Flavonoidy sú skupina polyfenolových látok, ktoré sa vyskytujú v ovocí a zelenine.
Účinky flavonoidov
Flavonoidy zahŕňajú veľké množstvo sekundárnych metabolitov, ktoré sa nachádzajú v zelenine, semenách, ovocí a nápojoch, ako je červené víno, čaj, cibuľa... Existuje viac ako 6000 štruktúrne identifikovaných molekúl flavonoidov. Tieto zlúčeniny sú syntetizované v rastlinách v reakcii na stresové podmienky a hrajú dôležitú úlohu pri obrane rastlinných buniek proti patogénom a hmyzu. Z chemického hľadiska sú flavonoidy hydroxylované fenolové molekuly syntetizované fenylpropanoidovou cestou a vyznačujú sa štruktúrnou triedou, stupňom hydroxylácie a polymerizáciou. Hydroxylové funkčné skupiny flavonoidov sú zodpovedné za ich antioxidačnú aktivitu a sú tvorené dvoma benzénovými kruhmi (A- a B-kruhy), spojenými cez heterocyklický pyrénový kruh (C-kruh).
Flavonoidy sa delia do rôznych tried, ako sú antokyány, chalkóny, dihydrochalkóny, dihydroflavonoly, flavanoly, flavanóny, flavóny, flavonoly, izoflavonoidy.
chemická štruktúra flavanu
- Flavonoidy sú najefektívnejšími rastlinnými antioxidantami. Chránia bunky pred negatívnymi účinkami voľných radikálov.
- Normalizujú energetický metabolizmus a činnosť nervovej sústavy, a takisto sú schopné pomôcť pri vylučovaní ťažkých kovov z organizmu.
- Vďaka svojej chemickej štruktúre ovplyvňujú aktivitu viacerých enzýmov, ktoré sa podieľajú na opravovaní poškodených buniek, podporujú imunitu a ovplyvňujú zrážanlivosť krvi. Tým, že pôsobia na krvné doštičky, ktoré zabezpečujú zrážanlivosť krvi, klesá riziko vzniku trombov.
- Významný účinok majú na pozápalovú regeneráciu tkanív.
- Ukázalo sa, že flavonoidy majú širokú škálu protirakovinových účinkov: modulujú aktivity enzýmov vychytávajúcich reaktívne formy kyslíka (ROS), podieľajú sa na zastavení bunkového cyklu, indukujú apoptózu, autofágiu a potláčajú proliferáciu a invazívnosť rakovinových buniek.
-
Farmakologické vlastnosti flavonoidov zahŕňajú antimikrobiálne, antioxidačné, protizápalové a antivírusové funkcie. Flavonoidy boli študované proti širokému spektru DNA a RNA vírusov]. Napríklad apigenín je aktívny proti pikornavírusu (RNA vírus), inhibuje syntézu proteínov potlačením vírusovej aktivity IRES. Epigalokatechín-3-galát (EGCG), aktívny polyfenolický katechín, ktorý tvorí približne 59 % celkových katechínov z listov zeleného čaju zasahuje do replikačného cyklu DNA vírusov, ako napr. vírus hepatitídy B, herpes simplex a adenovírus.
Bez negatívnych vlastností
Flavonoidy sa vstrebávajú v tenkom čreve, pečeni a obličkách. Nepotrebné množstvo sa vylúči močom von z tela, a preto si nemusíme robiť starosti s predávkovaním týmito látkami.
Flavonoidy sú jedny z najznámejších molekúl na Zemi, staré viac ako 3 miliardy rokov. Keďže väčšinou ide o konečné produkty rastlinného metabolizmu, majú jednu unikátnu vlastnosť – nemajú prakticky žiadne negatívne účinky. Ich použitie je pomerne bezpečné a ľahko sa kombinujú ako s alternatívnou, tak s klasickou medicínou.
Dlho prevládal názor, že pacienti, ktorí berú určité lieky - väčšinou lieky na vysoký krvný tlak, anginu pectoris alebo vysokú hladinu cholesterolu, sa majú vyvarovať konzumácii šťavy z grapefruitu, pretože sa v šťave nachádza veľké množstvo flavonoidov. Zistilo sa však, že na vine nie sú flavonoidy, ale furanokumarín. Furanokumaríny prítomné v grapefruitovej šťave inhibujú črevný enzým CYP3A4 ale nie pečeňový enzým CYP3A4. Biologická dostupnosť niektorých liekov je preto zvýšená, ak sa užívajú po užití grapefruitového džúsu. Významnými inhibítormi enzýmu CYP3A4 sú tiež napríklad hormóny testosterón, progesterón, nifedipín ako blokátor vápnikových kanálov - liek na zníženie krvného tlaku, antibiotikum klaritromycín...Naopak napr. ľubovník bodkovaný, alebo dexametazón zvyšujú jeho aktivitu.
Ľubovník bodkovaný je rastlinné antidepresívum. Obsahuje hyperforín, ktorý významným spôsobom zvyšuje aktivitu CYP3A4 pričom výrazne znižuje účinok liečiv, preto jeho konzumácia vo forme čaju alebo extraktov nie je vhodná pri orálnom užívaní liečiv ako sú napr. antivirotiká. Antivirotiká môžu byť ako syntetické liečivá alebo ako prírodné výživové doplnky ako je Taxifolin v kombinácii s Quercetinom, pripadne s Luteolinom.
Aj pri vážnych ochoreniach
Množstvo vedeckých prác špičkových ústavov z celého sveta vedecky dokázalo mnoho prospešných účinkov flavonoidov, od antioxidačných cez protizápalové až k potenciálne preventívnym účinkom pri vážnejších ochoreniach. V oblasti protirakovinových účinkov, Alzheimerovej choroby, neurodegeneratívnych a kardiovaskulárnych ochorení vedecký výskum v súčasnosti ešte stále prebieha.
Výskum je zameraný predovšetkým na využitie flavonoidov a flavonoidových komplexov v prevencii a liečbe:
• ochorení srdca a ciev (ateroskleróza),
• porúch metabolizmu (cukrovka, obezita),
• neurodegeneratívnych ochorení (Alzheimerova a Parkinsonova choroba),
• chronických zápalov,
• vírusových a bakteriálnych infekcií (napr. ľudský papillomavírus),
• onkologických ochorení
Kde ich nájdeme
V prírode sú flavonoidy prítomné v šupkách citrusových plodov, v plodoch šípky, v zelenine. Medzi ich najznámejšie zdroje patria lesné plody, hrozno, citrusy, kakaové bôby, arašidy, petržlen alebo cibuľa. Veľmi účinné flavonoidy obsahujú najmä rastliny čaju. Takisto sa nachádzajú v červenom víne, vo višniach, malinách či jahodách. Z obilnín ich obsahuje najmä pohánka. V niektorej zo známych foriem (zdokumentovaných je ich asi 6 000) ich však viac-menej nájdeme v celej rastlinnej ríši. Odhady denného príjmu flavonoidov prostredníctvom potravy sú rôzne. Pohybujú sa v rozmedzí od 0,5 mg až po jeden gram. Najčastejšou odporúčanou dávkou je 50 až 250 mg.
Vitamín P
komplex flavonoidov a bioflavonoidov, ktorý pozostáva z takmer 2000 látok, je všebecene nazývaný aj ako vitamín P. Medzi tie najvýznamnejšie patria citrín, rutín, hesperidín, quercetín a eriodicytol. Vitamín P vorí v kombinácii s vitamínom C veľmi silnú bariéru pred patogénmi, čím nás chránia pred chorobami a spolu sa stávajú veľmi účinným naturálnym antioxidantom. Dihydroqercetin (Taxifolin) patrí k biologicky najúčinnejším, s najsilnejšími antioxidačnými účinkami.
Niektoré účinky vitamínu P
Vitamín C a vitamín P sú prírodnými antioxidantami. Pomáhajú telu zbavovať sa toxínov, ktoré produkujú baktérie, vírusy...
Zabraňujú oxidačnému poškodeniu buniek a DNA (predlžujú priemernú strednú životnosť buniek- dlhovekosť, znižuje sa tvorba pigmentových škvŕn, výrazne sa spomaľuje starnutie pokožky).
Zvyšujú odonosť voči bakteriálnym a vírusovým infekciám.
Zlepšujú priepustnosť ciev, keďže zabraňujú oxidácii lipidov, cholesterolu. (Zoxidované lipidy sa stávajú patogénmi, imunitný systém ich spáli, pričom zvyšky majú primárnu vlastnosť zachytávať sa na stenách ciev. Na týchto miestach sa zachytávajú ďalšie zoxidované tuky, čo spôsobuje zúženie ciev a zhoršuje sa prietok krvi - hypertenzia).
Vďaka svojmu antialergickému a antibakteriálemu efektu pomáhajú bojovať proti alergiám a problémom s dýchacími cestami.