CHRYSIN
Vlastnosti a účinky CHRYSINU
Čo je Chrysin?
Chryzín je prírodný flavón, ktorý sa v prírode nachádza vo veľkom množstve v mede, propolise, v rastlinách ako sú Oroxylum indicum (Kvet trúbky indickej), v lipe striebrolistej, v mučenkách...
Nedávno sa ukázalo, že chryzín je silným inhibítorom aromatázy a aktivácie vírusu ľudskej imunodeficiencie (imunitnej nedostatočnosti) v modeloch latentnej infekcie. Preukázal tiež antioxidačné a protizápalové účinky a chemopreventívnu aktivitu proti viacerým typom rakoviny prostredníctvom indukcie apoptózy u rôznych typov ľudských buniek.
Aromatáza je enzým, ktorý hrá kritickú úlohu v biosyntéze estrogénu , preto sa chrysín javí ako sľubný súčasne s antiestrogénnou liekovou terapiou-Arimidex, inhibujúcou aromatázu, ktorá sa považuje za hlavnú stratégiu pri liečbe pacientov s rakovinou prsníka.
Chrysín bol študovaný tiež pre svoje antioxidačné, antispazmodické, anxiolytické a protizápalové účinky.
Polyfenolové zlúčeniny ako kvercetín, myricetín, apigenín, baikaleín, chryzín, luteolín, nobiletín a tangeretín môžu byť cennými činidlami v protirakovinových stratégiách a štúdie ich klinického použitia na vývoj nových liekov by mali pokračovať. Priaznivé účinky boli opísané aj pri kombinácii určitých flavonoidov so štandardnými chemoterapeutikami, čo vedie k zníženiu dávkovania a súvisiacej toxicity pri zacielení na špecifické mechanizmy rezistencie. Týmto spôsobom možno zmenšiť genotoxické poškodenie normálnych buniek spôsobené štandardnými chemoterapeutikami, čím sa zníži možnosť vzniku sekundárnych rakovín.
Späť na zoznam článkov